Co to jest EEG?
EEG, to inaczej elektroencefalografia, czyli metoda rejestracji spontanicznej czynności bioelektrycznej mózgu, przy pomocy elektrod, rozmieszczonych w odpowiedni sposób na powierzchni głowy.
W naszej przychodni wykonujemy badania EEG na zlecenia poradni specjalistycznych, lub na indywidualne życzenie pacjenta. EEG może służyć jako badanie diagnostyczne, pomocne neurologowi i psychiatrze, bądź jako wstęp do treningu EEG Biofeedback.
Dla kogo EEG?
Badanie EEG jest pomocne przy określaniu typu wielu schorzeń, dlatego wskazaniem do wykonania elektroencefalografii jest:
-
opóźnienie mowy
-
zaburzenia snu
-
kłopoty z pamięcią
-
zaburzenia koncentracji
-
rozpoznanie napadów padaczkowych
-
zaburzenie funkcji poznawczych i procesu uczenia się
-
przewlekły ból
-
zaburzenia wzroku
-
chęć rozpoczęcia treningów EEG Biofeedback.
Przygotuj się do badania
Dzień przed badaniem należy umyć głowę i nie stosować żadnych środków typu: żel lub lakier do włosów. Przez dobę poprzedzającą badanie nie należy pić alkoholu, a także nie wolno odstawiać leków, stosowanych przewlekle. Nie należy także przyjmować nowych leków. Bezpośrednio przed badaniem polecamy zjeść posiłek z większą ilością cukru.
Dzieci i niemowlęta przygotowujemy do badania tak, jak dorosłych – należy umyć im włosy, a, żeby mały pacjent na pewno usnął w trakcie badania, można go obudzić 4-6 godzin wcześniej. Noworodka z kolei należy nakarmić dopiero bezpośrednio przed badaniem, w pracowni EEG, kiedy będzie miał już na głowie czepek.
Jak wygląda badanie?
W pracowni EEG technicy nakładają pacjentom na głowę czepek i przypinają odpowiednie elektrody. Aby zapewnić dobre przyleganie elektrod do skóry głowy – używa się specjalnego żelu, który wyciskany jest w małych ilościach za pomocą strzykawki na powierzchnię głowy.Następnie pacjentów układa się w przytulnym, ciepłym pomieszczeniu na leżance – konieczne jest pozostanie na czas badania w bezruchu. Badany poddawany jest próbom aktywującym zapis EEG, zaś sam zapis powinien trwać 30-40 minut, w celu uzyskania wiarygodnego wyniku. Cały czas trwania badania (wraz z nakładaniem czepka) nie powinien trwać dłużej, niż 1 godzinę.