Pracownia EKG / USG

logo NFZ

Szybki kontakt

ul. 1-go Maja 130
41-300 Myszków
tel. 34 313-09-63
fax 34 313 09 99

pon.-pt. 800-1900
sob.800-1200

EEG

Co to jest EEG?

EEG, to inaczej elektroencefalografia, czyli metoda rejestracji spontanicznej czynności bioelektrycznej mózgu, przy pomocy elektrod, rozmieszczonych w odpowiedni sposób na powierzchni głowy.

W naszej przychodni wykonujemy badania EEG na zlecenia poradni specjalistycznych, lub na indywidualne życzenie pacjenta. EEG może służyć jako badanie diagnostyczne, pomocne neurologowi i psychiatrze, bądź jako wstęp do treningu EEG Biofeedback.

Dla kogo EEG?

Badanie EEG jest pomocne przy określaniu typu wielu schorzeń, dlatego wskazaniem do wykonania elektroencefalografii jest:

  • opóźnienie mowy

  • zaburzenia snu

  • kłopoty z pamięcią

  • zaburzenia koncentracji

  • rozpoznanie napadów padaczkowych

  • zaburzenie funkcji poznawczych i procesu uczenia się

  • przewlekły ból

  • zaburzenia wzroku

  • chęć rozpoczęcia treningów EEG Biofeedback.

Przygotuj się do badania

Dzień przed badaniem należy umyć głowę i nie stosować żadnych środków typu: żel lub lakier do włosów. Przez dobę poprzedzającą badanie nie należy pić alkoholu, a także nie wolno odstawiać leków, stosowanych przewlekle. Nie należy także przyjmować nowych leków. Bezpośrednio przed badaniem polecamy zjeść posiłek z większą ilością cukru.

Dzieci i niemowlęta przygotowujemy do badania tak, jak dorosłych – należy umyć im włosy, a, żeby mały pacjent na pewno usnął w trakcie badania, można go obudzić 4-6 godzin wcześniej. Noworodka z kolei należy nakarmić dopiero bezpośrednio przed badaniem, w pracowni EEG, kiedy będzie miał już na głowie czepek.

Jak wygląda badanie?

W pracowni EEG technicy nakładają pacjentom na głowę czepek i przypinają odpowiednie elektrody. Aby zapewnić dobre przyleganie elektrod do skóry głowy – używa się specjalnego żelu, który wyciskany jest w małych ilościach za pomocą strzykawki na powierzchnię głowy.Następnie pacjentów układa się w przytulnym, ciepłym pomieszczeniu na leżance – konieczne jest pozostanie na czas badania w bezruchu. Badany poddawany jest próbom aktywującym zapis EEG, zaś sam zapis powinien trwać 30-40 minut, w celu uzyskania wiarygodnego wyniku. Cały czas trwania badania (wraz z nakładaniem czepka) nie powinien trwać dłużej, niż 1 godzinę.