USG • NZOZ Światowit Myszków

Pracownia EKG / USG

logo NFZ

Szybki kontakt

ul. 1-go Maja 130
41-300 Myszków
tel. 34 313-09-63
fax 34 313 09 99

pon.-pt. 800-1900
sob.800-1200

USG

Co to jest USG?

W naszej przychodni oferujemy wykonanie badania USG różnych narządów, w zależności od zaleceń specjalistów, bądź na życzenie indywidualne pacjenta. USG to ultrasonografia, czyli badanie wykorzystujące ultradźwięki i ich zdolność rozchodzenia się w ośrodkach płynnych. Badanie to jest zupełnie bezbolesne i niegroźne, jednak dla zachowania maksimum bezpieczeństwa ogranicza się wykonywanie tego badania kobietom w ciąży.

Dla kogo USG?

Badanie ultrasonograficzne wykonywane jest pacjentom dość często – sprawdza się zarówno narządy płciowe żeńskie, jak i jelita, trzustkę, a nawet serce. Dzięki USG dopplerowskiemu oceniamy prawidłowość przepływ krwi w dużych tętnicach i żyłach, wobec czego ten typ badania przeznaczony jest dla pacjentów z podejrzeniem chorób miażdżycowych. Tradycyjne USG wykonywane jest profilaktyczne w czasie wizyt ginekologicznych.

Przygotuj się do badania

USG niektórych narządów wymaga odpowiedniego przygotowania.W przypadku badania macicy i pęcherza moczowego należy mieć pełny pęcherz, dlatego zaleca się wypicie dużej ilości wody przed badaniem. Do badania jamy brzusznej należy mieć przeczyszczone jelita, toteż zaleca się nie jedzenie w wieczór poprzedzający badanie. Należy też zażyć środek przeciw wzdęciom, np. Espumisan, by gazy nie utrudniały dobrej widoczności trzustki. Z kolei w przed USG końcowego odcinka jelita grubego, pacjent musi poddać się głębokiej lewatywie.

Jak wygląda badanie?

Czas trwania USG to od kilku do kilkunastu minut. Pacjent leży zwykle na leżance, zaś badający pokrywa głowicę aparatury żelem i przesuwa nią po ciele badanego. Jedyną niedogodnością badania może być ucisk, z jakim lekarz napiera głowicą na ciało pacjenta. Po zakończeniu badania pacjent dostaje wydruk po kilku minutach.