Co to jest EKG?
EKG to inaczej elektrokardiogram, czyli zapis czynności bioelektrycznej serca. EKG jest jednym z pierwszych badań ambulatoryjnych zlecanych przez lekarza, który podejrzewa u pacjenta zaburzenia pracy serca. Jest to badanie całkowicie nieinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne, a z zapisu EKG można potwierdzić zaburzenia prawidłowej pracy serca.
Dla kogo EKG?
Najczęstszym powodem do wykonania badania EKG jest ból w klatce piersiowej, kojarzony przez pacjentów jako ból serca.
Przygotuj się do badania
Skurcze wszystkich mięśni w organizmie człowieka mają związek z pobudzeniem elektrycznym. Również serce, a konkretnie jego układ bodźcoprzewodzący, ma zdolność do automatycznego, samoistnego tworzenia impulsów elektrycznych, z których każdy prowadzi do skurczu serca. Takie wyładowania elektryczne są właśnie wykrywane w czasie badania EKG przez elektrody przyłożone do powierzchni ciała. W czasie badania pacjent powinien być rozluźniony i odprężony oraz by pozostawał w bezruchu, gdyż aparat EKG w praktyce rejestruje czynność bioelektryczną wszystkich mięśni. Napięcie mięśni kręgosłupa, czy ruchy kończyn powodowałyby jedynie zakłócanie w zapisie czynności bioelektrycznej serca. Przystępując do badania:
-
bądź na czczo
-
odstaw papierosy
-
rozbierz się od pasa w górę
-
zdejmij rajstopy i skarpetki.
Jak wygląda badanie?
Przy badaniu EKG pacjent leży nieruchomo na kozetce, a na jego klatce piersiowej umieszcza się sześć elektrod przedsercowych oraz po jednej elektrodzie na każdej kończynie. Wszystkie elektrody muszą być przytwierdzone do konkretnego miejsca na ciele, wobec czego rozróżnia się je kolorami. Poza tym elektrody muszą ściśle przylegać do ciała, dlatego w miejscu przyczepu skórę smaruje się żelem lub wodą. Pacjent może zostać poproszony przez wykonującego badanie o nabranie powietrza i nie oddychanie przez krótki czas. Po zakończeniu badania, które trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut, pacjent otrzymuje zapis EKG z opisem, bądź bez.